Pokoje gościnne ZACHAR w Ustroniu.


Idź do treści

Okolica


Ustroń
to obecnie jedyne miasto w Beskidzie Śląskim posiadające status uzdrowiska. Leczy się tu choroby narządu ruchu, układu krążenia, dróg oddechowych i obwodowego układu nerwowego. Miasto jest malowniczo położone w dolinie rzeki Wisły, u stóp Czantorii Wielkiej i Małej, Równicy i Lipowskiego Gronia pokrytych pięknymi lasami świerkowo-bukowymi. Jest to miejsce, które posiada doskonałe warunki do wypoczynku, uprawiania górskiej turystyki pieszej, narciarskiej, rowerowej oraz innych sportów. O atrakcyjności miasta stanowi m.in. dogodna komunikacja drogowa i kolejowa oraz rozbudowana sieć gastronomiczna. Na terenie samego miasta znajdują się baseny, plaże nadrzeczne, staw kajakowy, szlaki rowerowe, liczne wyciągi narciarskie. Położenie Ustronia sprawia, iż jest on idealną bazą na rozpoczęcie wycieczek górskich i rowerowych.


Zabytki i atrakcje


Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego - możemy tu zobaczyć wystawy m.in.: Hutnictwo i kuźnictwo Ustronia ze skansenem przemysłowym i rolniczym,Wystawa etnograficzna „Sprzęty naszych dziadków”, zabawki ludowe. Obok muzeum znajduje się staw, po którym możemy popływać łódką, kajakiem lub rowerem wodnym.

Muzeum etnograficzne - Stara Zagroda (w centrum miasta, przy rynku).

Kościół katolicki p.w. św. Anny w Nierodzimiu - drewniana świątynia została wzniesiona w 1769 r. We wnętrzu na uwagę zasługuje ołtarz główny późnobarokowy z końca XVIII w., rokokowa ambona z II połowy XVIII w., obrazy olejne z II poł. XVIII i pocz. XIX w.

Kościół katolicki p.w. św. Klemensa z 1878 r., w którym warto obejrzeć późnobarokowy ołtarz z końca XVIII w. z rzeźbami śśw. Piotra i Pawła oraz barokową ambonę w stylu klasycystycznym z XIX w. Od 1997 r. na wieży kościoła możemy podziwiać nowy zegar.


Kościół ewangelicki p.w. Apostoła Jakuba Starszego z 1835 r. W zbiorach bibliotecznych kościoła znajduje się Biblia wydana w 1962 r. w Norymberdze.

Wielka Czantoria (955 m n.p.m.)
- na szczycie góry znajduje się polana, na której można odpocząć po trudach wspinaczki. Przez środek tej polany przebiega granica państwa. Drugą polaną jest tzw. Stokłosica na wschodnim zboczu góry. Na owych polanach w dawnych czasach były wypasane owce, a szczyt kilka razy odwiedził piewca góralszczyzny, Władysław Orkan. Obecnie Czantoria jest tłumnie odwiedzana przez turystów.

Wyciąg krzesełkowy na Czantorię, którego dolna stacja jest w Ustroniu Polanie, a górna na polanie Stokłosica na wschodnim stoku. Od tego miejsca na szczyt Czantorii trzeba podejść (ok. 20 min.) niebieskim szlakiem. Z polany Stokłosica roztacza się wspaniały wodok na cały Ustroń, masyw Równicy oraz, na horyzoncie, szczyt Baraniej Góry.

Letni tor saneczkowy na zboczach Czantorii. Długość toru - 710 m.

Równica
(884 m n.p.m.), na której szczyt dojdziemy żółtym szlakiem. Obok parkingu stoją dwie góralskie chaty: Koliba pod Czarcim Kopytem oraz drewniana Zbójnicka Chata pośród lasu, skąd można podziwiać malowniczą panoramę Beskidu.

Park Linowy - na szczycie Równicy. Na odważnych czeka ponad 400 metrów toru przeszkód na wysokości od 4 do 12 metrów.


Pokoje ZACHAR | ul. Kochanowskiego 6 | ul. 3 Maja 36 | Cennik | Kontakt | Okolica | English Version | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego